top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraKlaudia Francuziak

Subiektywne TOP 10 miejsc w województwie Pomorskim

Zaktualizowano: 24 sie 2021

Pierwszy post na nowym blogu, wzruszająca chwila ;) na pierwszy rzut idzie moje subiektywne TOP 10 miejsc w województwie Pomorskim. Są to miejsca, które czymś szczególnym chwyciły mnie za serce, po wyjściu z nich miała WOOOOOW! Oraz są to miejsca, które są moim TOP 10 na tę chwilę. Zapewne wraz z większą ilością odwiedzonych miejsc będzie się to powoli zmieniać. Dla porządku będę numerować miejsca. Jednak nr 1 nie oznacza pierwszego miejsca. Potraktujmy je równoważnie.

 
  1. ZAGRODA U MŁYNARZA W MOKRYM DWORZE

Ciężko stwierdzić, dlaczego darzę tak ogromnym sentymentem to miejsce, ale wydaje mi się, że dominujący wpływ na moją ocenę ma ogromna pasja właściciela. Zagroda u Młynarza znajdziecie w Mokrym Dworze nieopodal Gdańska. Wiatrak, który się tam znajduje jest najprawdopodobniej największym wiatrakiem typu paltrak w Europie (jedna osoba jest w stanie obrócić całą konstrukcję!). Został on przewieziony w całości z Wyszogrodu. Rekonstrukcja była bardzo pracochłonna. Ale udało się! Wiatrak ponownie działa. Właściciel oprowadza po wiatraku i opowiada, na czym polegała kiedyś praca młynarza. Dla mnie to było bardzo edukujące doświadczenie.

Dodatkowo możecie tam kupić po wcześniejszej rezerwacji chleb wypiekany tradycyjną metodą. Jednak to nie wszystko. Na terenie można poznać się bliżej z mieszkającymi tam zwierzętami. Koziołki owce, osiołki, gęsi, kaczki i świnie oraz ptactwo (w tym paw). Jest spory teren, aby zrobić sobie nawet piknik, jeżeli macie ochotę.

Wejścia grupowe są realizowane od pon do pt, po wcześniejszym umówieniu się.

GODZINY OTWARCIA

Wejścia indywidualne w soboty i niedziele od 10 do 18. Zwiedzanie wiatraka z właścicielem jest o określonych godzinach, o 10,12,14 i 16.

CENNIK

20zł za bilet normalny,

15zl ulgowy (do 15 r.ż.).

Porządna dawka wiedzy, kontakt ze zwierzętami, a to wszystko w dobrej cenie.

 

2. TRASA R10 PO MIERZEI WIŚLANEJ


R 10, to droga wiodąca przez województwa zachodnio-pomorskie oraz pomorskie. Jej długość wynosi ok. 430 kilometrów. My zdecydowaliśmy się na pokonanie trasy od Kątów Rybackich do Krynicy Morskiej😄 W obydwie strony wyszło nam około 42 km. Trasa jest bardzo dobrze oznaczona, nawet przez chwilę nie błądziliśmy. Praktycznie całość trasy prowadzi po utwardzonej, szutrowej nawierzchni, lasem, w cieniu. Przez to, że aktualnie wytyczony jest objazd tej trasy na krótkim dystansie. Fragment trasy prowadzi przez dość ruchliwą ulicę- tak na oko z max 500 metrów.


Trasa jest przepiękna! Bardzo, bardzo polecam. Samej jazdy było 4h16min, z dwoma postojami wyszło nam około 6h. Po drodze można zrobić sobie piknik z kąpielą na praktycznie pustej plaży.

Jeżeli nie macie swoich rowerów, to w Kątach Rybackich, zaraz na początku trasy jest wypożyczalnia rowerów.

 

3. STOCZNIA CESARSKA

Miejsce do którego wracam najczęściej- Stocznia Cesarska. Poza pieszym zwiedzeniem stoczniowych terenów i rzeźb wykonanych przez Czesława Podleśnego.



Szczególnie polecam zwiedzanie tego terenu z perspektywy Galara. Coś pięknego! Około 50 minut totalnie fantastycznej przygody, ogrom wiedzy od przesympatycznego przewodnika. My byliśmy zachwyceni. Koszt to 50zł za osobę dorosłą, uczeń 5-15 lat 25zł, a dzieci do lat 4 wchodzą za darmo.



Warto zwiedzić stocznię również z perspektywy Żurawia M3, jest to jednak atrakcja dla osób powyżej 15 lat. Ale widoki kosmiczne! Bilet kosztuje 15zł, wchodzi się o określonych godzinach.

A jeżeli już zaliczacie wypad bez dzieci, to można pokusić się jeszcze o koktajle i tańce do rana na ulicy Elektryków ;)

 

4.DWÓR WYBICKICH W SIKORZYNIE


Miejsce, które według mnie bardzo zapada w pamięć, to Dwór Wybickich w Sikorzynie. Historia Dworu jest związana z rodem Wybickich. Kim jest Józef Wybicki chyba nikomu tłumaczyć nie muszę? 😄 Dwór przez lata stał opuszczony i ulegał coraz większej destrukcji, aż w końcu w roku 1998 trafił w ręce konserwatora zabytków Leszka Zakrzewskiego. Został skrzętnie odrestaurowany i od 2008 roku cieszy oczy zwiedzających (mogłabym tam zamieszkać 😄). W środku znajduje się muzeum, po którym oprowadza kustoszKA. A niewielki park dookoła to istne cudo! Mnóstwo zieleni, śpiew ptaków, aleja lipowa, 300-letni dąb oraz roślinny labirynt. W tych przecudnych okolicznościach przyrody można w spokoju wypić herbatę i zjeść przepyszną szarlotkę na ciepło.



Jeżeli macie ochotę, możecie tam zostać na noc... albo kilka nocy 😃 Zakochałam się w tym miejscu i BARDZO polecam.

godziny otwarcia

maj-wrzesień 10-17,

październik-kwiecień 10-17.

CENNIK

Bilet normalny kosztuje 15zl, dzieci do 6r.ż. wchodzą za darmo, ulgowy 12zł, są bilety rodzinne. PŁATNOŚĆ TYLKO GOTÓWKĄ.

 

5. OSADA SŁOWIAŃSKA W SŁAWUTOWIE

Odwiedziłam sporo tego typu miejsc, ale dopiero pierwszy raz poczułam, że faktycznie weszłam do średniowiecznej osady i obserwuje życie jej mieszkańców (choć w zdecydowanie pomniejszonym gronie 😄). Przy każdej chacie mieszkańcy wioski opowiadają, czym się zajmują i jak wyglądała ich praca. Poznaliśmy m.in. garncarza, tkaczkę, piekarza, kowala czy zielarza.


Gdy Ernest poczuł się znudzony, tym co przewodnicy opowiadają 😄Mógł sobie pograć w gry zręcznościowe, które znajdowały się na środku placu. Jest tam również mała zagroda ze zwierzętami.

GODZINY OTWARCIA

MAJ CZERWIEC

Pon-Pt 10.00 - 15.00

Sob-Ndz 10.00 - 18.00

LIPIEC SIERPIEŃ

Pon-Ndz 10.00 - 19.00

Kasa zamykana jest godzinę przed zamknięciem osady.

CENNIK

Bilet normalny 24zł / osoba

Bilet ulgowy 16zł / osoba

Dzieci do lat 4 - Wstęp wolny

Jest on bardziej rozbudowany, warto zajrzeć na stronę.

Zwierzęta mile widziane 😄

 

6. KOCIEWSKA ZAGRODA


Czego tam nie ma... są oczywiście zwierzęta. Widzieliśmy króliki, indyki, osła, kucyki, kozy, powinny być daniele, ale ich nie widziałam. Na wejściu dostajecie karmę do karmienia zwierząt. Ale oprócz tego są tam jeszcze: Retro Autka, wielkie kolorowe poduszki do skakania ❤️ GENIALNE, mini golf, wielkie klocki, ścieżka sensoryczna, Małpi Gaj do wspinania, gigantyczna! piaskownica z zabawkami. A co najlepsze w pobliżu znajdują się miejsca do grillowania. Wy się relaksujecie, przewracając kiełbaski i karkówkę na grillu, wsłuchując się w skwierczenie kiełby. A dzieciaki obok próbują dokopać się do złota w piaskownicy nieopodal😍 Rezerwacja miejsca na grilla jest zupełnie darmowa ❤️


A jak nie macie ochoty na grilla, to po dniu pełnym zabawy możecie pójść do restauracji, która znajduje się na terenie Zagrody.

GODZINY OTWARCIA

codziennie od 10 do 18

CENNIK

dorośli 20zł,

ulgowy 17zl, do 3 lat za darmo.

Warto zabrać trochę drobniaków, gdyby dzieci chciały skorzystać z obecnych tam automatów ;)

Można nawet zabrać psa, ale trzeba trzymać go na smyczy.

 

7. WIATRAKCJE

Miejsce, gdzie można odpocząć. Zrobić sobie piknik na trawie. Zrelaksować się patrząc na przepiękny krajobraz. Lub zrobić sesję zdjęciową tak jak my 😄 Wiatrak znajduje się w Ręboszewie, na szczycie góry Sobótka. Z góry rozpościera się widok na jezioro. W środku wiatraka znajduje się kawiarnia. W sezonie czynna codziennie od 12 do 20.


W środku możecie zamówić kawę, frytki, gofry, lody, piwo, napoje, ciasto. Nieopodal znajduje się niewielki plac zabaw, ale dla Ernesta był zupełnie wystarczający. Jest również toaleta, stoliki i ławeczki na zewnątrz. Możliwy jest również nocleg wewnątrz wiatraka. Są dwa parkingi- jeden na dole góry, drugi na górze 😀 My wjechaliśmy na górę, ale chwilami zastanawiałam się czy mazda podoła 😉

 

8. REZERWAT BEKA



To jedno z najpiękniejszych i najcenniejszych przyrodniczo miejsc na polskim wybrzeżu. Z Gdyni do tego miejsca macie zaledwie +/-20 km, z Gdańska około 50km. Leży u ujścia rzeki Redy do Zatoki Puckiej. W rezerwacie musicie poruszać się po wyznaczonej ścieżce, która ma 4,5km. Rezerwat Beka jest ostoją ptaków więc warto zabrać ze sobą lornetkę 😃


Dodatkową atrakcją jest wieża widokowa , z której będziecie mogli zobaczyć znaczną część rezerwatu. Idealne miejsce na piesze i rowerowe wycieczki. Info dla psiarzy-psom wstęp wzbroniony (to dla mnie zawsze istotna informacja 😁).

 

9. PARK ETNOGRAFICZNY WE WDZYDZACH KISZEWSKICH


Miejsce do którego wracamy raz do roku. 22h obszar położony nad jeziorem. Znajdziecie tam ponad 50 obiektów- chałupy, dwory, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze, a nawet szkołę 😍 z okresu od XVII do XX wieku. Niektóre obiekty można zwiedzić również w środku i porozmawiać z kustoszem. Zapozna Was z historią danego obiektu. Jest to mój ulubiony skansen na Pomorzu.


GODZINY OTWARCIA

WTOREK - NIEDZIELA 10.00 - 18.00 (od 1 VII do 31 VIII)

W poniedziałki zapraszają na bezpłatny spacer po terenie muzeum od 10:00 od 18:00.

CENNIK

NORMALNY17 zł

ULGOWY12 zł

BEZPŁATNE ZWIEDZANIE:

od IV do X - poniedziałki i wtorek

od XI do III - soboty

Miejsce przyjazne psom.

 

10 ARBORETUM WIRTY


Arboretum w Wirtach to najstarszy Leśny Ogród Botaniczny w Polsce. Chyba też największy 😄 Obszar leśny i parkowy ma łącznie około 70 hektarów! A my nie zabraliśmy wózka, także tego 😂 Jest tam około 830 gatunków krzewów i drzew. Na trasie jest sporo stoliczków i ławek, na których można usiąść i odpocząć. Piknik na trawce również jest dozwolony 😍 Specyfik na komary jest konieczny! Bo Was zeżrą ;)


Arboretum czynne jest codziennie:

- w styczniu, lutym, listopadzie i grudniu w godz. od 9:00 do 16:00

- w marcu i październiku w godz. od 9:00 do 17:00

- w kwietniu, maju, czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu w godz. od 9:00 do 20:00.

Cennik

bilet normalny-8zł,

ulgowy- 4zł,

dzieci do lat 5 oraz osoby z niepełnosprawnością wchodzą za darmo,

Parking darmowy.

Psy na smyczy są mile widziane.

 

To już koniec mojego subiektywnego przeglądu. Ciekawa jestem czy Wasze ulubione miejsca są podobne do moich.

3231 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page